Wydział Duszpasterski Legnickiej Kurii Biskupiej wraz z Legnickim Gościem Niedzielnym zapraszają do przeżycia rekolekcji adwentowych online.

Nowy rok liturgiczny rozpoczynający się okresem Adwentu sprzyja refleksji dotyczącej ostatecznego celu życia człowieka oraz uświadamia nam ogrom łaski, która spotkała ludzkość w momencie Narodzenia Pańskiego.

We wspólnocie Kościoła ten czas obfituje w mnogość form głoszenia słowa Bożego oraz doświadczenie Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty podczas adwentowych rekolekcji, a okres Narodzenia Pańskiego staje się możliwością bliskiego kontaktu z osobami powierzonymi naszej trosce we wspólnotach parafialnych podczas wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy.

Drodzy Diecezjanie!
Czcigodni Duszpasterze!
Wszyscy zaangażowani w kształtowanie życia wspólnot parafialnych!
Umiłowani Siostry i Bracia w Chrystusie!

W ostatnim czasie przeżywamy trudne sytuacje związane z protestami wywołanymi orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Kieruję to słowo do Was jako wierzących członków Kościoła, pragnąc przyczynić się do powstrzymania zamętu, jaki powstaje m.in. z powodu braku jasności i właściwego rozumienia kompetencji władz świeckich i duchowej władzy oraz misji Kościoła.

W nawiązaniu do Zarządzenia Biskupa Legnickiego z dnia 16 października 2020 roku oraz najnowszego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 roku przypominam oraz zachęcam do zapoznania się z poniższymi zasadami posługi duszpasterskiej w diecezji legnickiej:

Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na INNE OSIEM DNI LISTOPADA. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.